top of page
  • Brandon Cain

12 Beat the Streets New York Academy members win city championships

10 BTSNY Academy boys advance to compete at the New York state championships on Feb. 24-25 in Albany.

Beat the Streets New York high school Academy student-athletes Dwayne Harris, Leo Gao, Botensky Bauzile and Davit Abjandadze pose for a photo after winning their respective weight class at the Division 1 City Championships on Sunday, Feb. 13, 2023, at Harry S. Truman High School in The Bronx.

Twelve Beat the Streets New York Academy student-athletes claimed city championships this past week at Harry S. Truman High School in the Bronx.


With the win, 10 BTSNY Academy boys punched their ticket to represent the Public Schools Athletic League and wrestle at the New York State Championships on Feb. 24-25 at MVP Arena in Albany.


Six BTSNY Academy student-athletes from Eagle Academy won their respective weight class to compete in Division 2 at the state tournament. Kimoni Giles (126 pounds), Tiki Graham (132), Cameron Mayfield (138), Vakramogo Dosso (145), Devone Bogie (152) and Christian Solano (285) all captured titles. Solano took eighth place as a sophomore at last year's state tournament.


Leo Gao of Brooklyn Tech (126), Botensky Bauzile of Thomas Edinson (132), Dwayne Harris of Grand Street Campus (152) and Davit Abjandadze of Edward R. Murrow (215) will wrestle in Division 1.


Alexis Elson of Riverdale Kingsbridge Academy (102) and Ariel Ofri-Akman of Bronx Science (165) won in the girls folkstyle division. The PSAL girls freestyle season will start March 1.


Since being founded in 2005, Beat the Streets has pioneered a movement that now includes 150 individual wrestling programs, a youth league and the first girls high school league.


Beat the Streets works to develop the full human and athletic potential of the urban youth and strengthen the NYC wrestling culture. We aim to make a lifelong impact on student-athletes through the lessons learned on the wrestling mat -- discipline, perseverance, self-reliance, humility and a strong work ethic.


PSAL Girls Division Championships

Individual Results

102: Alexis Elson (RKA) MD Elissa Janicki (Susan E. Wagner), 8-0

107: Destiny Gibson (RKA) DEC Fiqrete Marke (Curtis), 9-5

120: Nadiya Delvois (Curtis) FALL Beautiful Robinson (MLK)

132: Brianna Tenempaguay (New Dorp) FALL Seraiah Afonja (Curtis)

145: Ana Lockard (Brooklyn Tech) FALL Gabrielle Heffez (Brooklyn Tech)

165: Ariel Ofri-Akman (Bronx Science) FALL Ishia Gillet (Aviation)

185: Kiara Garcia (East Harlem Pride) FALL Analise Vasquez (Petrides)

235: Isabella Lorenzana (QHSC) FALL Rumerkis Sosa (Bronx Science)


Team Scores (Top 5)

1. Bronx Science (91)

2. Curtis (90)

3. New Dorp (71)

4. RKA (66)

5. Tottenville (64)


PSAL Division 1 Championships

Individual Results

102: Tristan Levin (Tottenville) FALL Jaime Sanchez (Jamaica)

110: Evin Gursoy (Midwood) FALL Albert Berkovich (MSIT)

118: Jordan Lee (James Madison) FALL Christopher Edel (Francis Lewis)

126: Leo Gao (Brooklyn Tech) DEC David Khodzhaev (Midwood), 4-3

132: Botensky Bauzile (Thomas Edison) DEC Vadym Mysiv (Murrow), 7-0

138: Justin Lee (Murrow) DEC Robert Dizengof (Midwood), 9-2

145: Amir Avazov (James Madison) MD Mason Lawson (Grand Street Campus), 9-1

152: Dwayne Harris (Grand Street Campus) FALL Jerimiah Jackson (MLK)

160: Shaydon Bernadskiy (Tottenville) FALL Luka Zakaidze (Franklin D. Roosevelt)

172: Aidan Gubarev (James Madison) FALL Connor Justensen (Tottenville)

189: Dylan Pipitone (Tottenville) M FOR Omar Zatar (Flushing)

215: Davit Abjandadze (Murrow) DEC Kerolos Gorgy (Murrow), 8-5

285: Christian Kiste (Susan E. Wagner) FALL Nerual McCandless (Tottenville)


Team Scores (Top 5)

1. Tottenville (196)

2. James Madison (125.5)

3. Grand Street Campus (120.5)

4. Murrow (117.5)

5. Midwood (97)


PSAL Division 2 Championships

Individual Results

102: Branden Munoz (Petrides) FALL Qudir Llyod (Eagle)

110: Rocky Molinare (Petrides) TF Jayla Chen-Hom (Petrides), 20-3

118: Tyson Gillard (Eagle) FALL Lisus Murataj (Baruch)

126: Kimoni Giles (Eagle) FALL Lorenzo Lamattina (Petrides)

132: Tiki Graham (Eagle) MD Pameshwar Seeram (Eagle), 13-3

138: Cameron Mayfield (Eagle) MD Kenan Djokic (RKA), 13-3

145: Vakramogo Dosso (Eagle) FALL Brandon Pacheco (Eagle)

152: Devone Bogie (Eagle) FALL Sead Kraja (Petrides)

160: Nicholas D'Erasmo (RKA) FALL Mike Mariano (Petrides)

172: Noah Campbell (Inwood) DEC Admir Radoncic (RKA), 6-5

189: Tabetar Agborenow (RKA) FALL Aldo Romero (Petrides)

215: Juan Vasquez (Petrides) FALL Ervin Skenderi (Petrides)

285: Christian Solano (Eagle) FALL Josiah Maye (Petrides)


Team Scores

1. Petrides (207.5)

2. Eagle Academy (198)

3. Riverdale/Kingsbridge Academy (115)

4. Bronx Studio (64)

5. Baruch (54)

6. RFK (42)

7. Inwood Academy (38)

1 comment

1件のコメント


sabrina collins
sabrina collins
7月11日

Finally found a reliable UK essay writing service https://royalwriter.co.uk/ with top-rated academic writers! Can't wait to receive a paper I can proudly submit, knowing it's crafted by experts in my subject area.

いいね!
bottom of page