• Brandon Cain

Beat the Streets New York sends 13 student-athletes to nationals

Reigning national champion Alessandra Elliott leads the group.

Beat the Streets New York will be represented by 13 student-athletes July 15-22 at the 2022 US Marine Corps Junior and 16U National Championships in Fargo, North Dakota.


Alessandra Elliott leads the group after capturing the 16U national title at 138 pounds last year. Elliott will now look to capture the 138-pound title in the Junior division.


BTSNY's Angelina Caban (164), Shellby Luberisse (200), Beautiful Robinson (120) and Shamil Tavarez (180) each will make their first appearance at nationals.


Eight male student-athletes will represent BTSNY. Christian Solano (220) and Oumar Tounkara (100) will each compete in 16U. Davit Abjandadze (220), Sulayman Bah (120), Botensky Bauzile (132), Xavier Giles (170), Gus Hamon (120) and Julian Szetela (170) will all wrestle in the junior division.


Solano, Bah and Giles each qualified in freestyle and Greco-Roman. Tounkara and Hamon will take the mat in only freestyle, while Abjandadze, Bauzile and Szetela will each exclusively wrestle Greco-Roman.


FloWrestling will broadcast the tournament.


Beat the Streets student-athletes

Boys 16U

Christian Solano (220, Freestyle/Greco)

Oumar Tounkara (100, Freestyle)


Boys Junior

Davit Abjandadze (220, Greco)

Sulayman Bah (120, Freestyle/Greco)

Botensky Bauzile (132, Greco)

Xavier Giles (170, Freestyle/Greco)

Gus Hamon (120, Freestyle)

Julian Szetela (170, Greco)


Girls Junior

Angelina Caban (164)

Alessandra Elliott (138)

Shellby Luberisse (200)

Beautiful Robinson (120)

Shamil Tavarez (180)


Schedule (All times Eastern)

Saturday, July 16

9 a.m. to 2:30 p.m.

16U FS (Boys and Girls): Preliminaries and Consolations


4 p.m. to 8:30 p.m.

16U FS (Girls): Quarterfinals, Semifinals, Consolations


16U FS (Boys): Preliminaries and Consolations


Sunday, July 17

9 a.m. to 2:30 p.m.

Junior FS (Boys): Preliminaries and Consolations


2:30 pm. to 5 p.m.

16U FS (Girls): Finals, Medal Matches


16U FS (Boys): Quarterfinals, Semifinals and Consolations

5:30 pm. to 10 p.m.


Junior FS (Boys): Preliminaries and Consolations


Monday, July 18

10 a.m. to Noon

Junior FS (Boys): Quarterfinals and Consolations


2:30 p.m. to 5 p.m.

16U FS (Boys): Finals, Medal Matches


5:30 p.m. to 9 p.m.

Junior FS (Boys): Semifinals, Consolations and Consolation Semifinals


Tuesday, July 19

10 a.m. to 1 p.m.

Junior FS (Girls): Preliminaries and Consolations


1:30 p.m. to 4:30 p.m.

Junior FS (Boys): Finals and Medal Matches


5 p.m. to 8 p.m.

Junior FS (Girls): Quarterfinals and Consolations


Wednesday, July 20

9 a.m. to 2:30 p.m.

Junior GR: Preliminaries and Consolations


10 a.m. to 1 p.m.

Junior FS (Girls): Semifinals, Consolation and Consolation Semifinals


3 p.m. to 5 p.m.

Junior FS (Girls): Finals and Medal Matches


6 p.m. to 10 p.m.

16U GR: Quarterfinals and Consolations


Thursday, July 21

9:30 a.m. to 1 p.m.

16U GR: Semifinals, Consolations, Consolation Semifinals


9:30 a.m. to 2 p.m.

Junior GR: Preliminaries and Consolations


3 p.m. to 5 p.m.

16 GR: Finals and Medal Matches


5:30 p.m. to 9:30 p.m.

Junior GR: Preliminaries, Quarterfinals and Consolations


Friday, July 22

10 a.m. to 1:30 p.m.

Junior GR: Semifinals, Consolations and Consolation Semifinals


3 p.m. to 5 p.m.

Junior GR: Finals and Medal Matches

0 comments